בניה קלה היא בניה אשר מנצלת חומרים מתקדמים טכנולוגית שמשקלם הכולל נמוך באופן ניכר לעומת בניה קונבנציונאלית (מבוססת בטון או בלוק). המשמעות של בניה קלה היא היכולת לבנות על מבנים קיימים ללא דאגה לחוזק היסודות ורמת סיכון נמוכה ואף אפסית במקרה של רעידת אדמה.
בישראל, הנמצאת על השבר הסורי אפריקאי ומועדת לרעידות אדמה מרובות, מתרבות באופן מהיר חברות המיישמות שיטות בניה קלה זאת על מנת למקסם אחוזי בניה על מבנים קיימים וגם לאפשר את ביצוע תמ"א 37 המאפשרת לשדרג מבנה קיים, לחזק את יסודותיו ולהוסיף קומות נוספות. לבניה קלה יתרונות נוספים כגון מהירות הבניה עצמה שלרוב היא חצי מהזמן הנדרש לבניית אותו מבנה/פרויקט בבניה קונבנציונאלית. איכות החומרים המאפשרים רמת בידוד תרמי גבוהה יותר אשר מתורגמת ישירות לחיסכון כלכלי אדיר לנוכח הוצאות אנרגיה שקטנות באופן משמעותי.
חברת שקד בונים אחרת, מיישמת שיטת בניה קלה כבר 35 שנה בישראל. החברה שבנה מבנה עבור הדיור הממשלתי בגודל 1000 מ"ר. המבנה אשר ממוקם בצפת שבגליל, נבנה על גבי קניון קיים בגובה 5 קומות שעליו התווספה קומה 5. את המבנה עצמו הרכיבו שני צוותי הקמה בשלושה לילות בלבד. העבודה בלילה נדרשה עקב סגירת הכבישים סביב המבנה. בניית אותו מבנה בבניה קונבנציונאלית לעומת בניה קלה היה לוקח זמן רב יותר באופן משמעותי, ומלכלך את סביבת העבודה באופן ניכר.
בניה קלה לאיכות חיים גבוהה יותר, זמן בניה קצר יותר ורמת בידוד תרמי גבוהה במיוחד.
ש.ק.ד בונים אחרת – משנים את תרבות הבניה והמגורים בישראל

בניה קלה