מילון מונחים

תהליך הבנייה הוא תהליך מורכב ועמוס בירוקרטיה, וככזה הוא מחייב תשומת לב לפרטים הקטנים ביותר. בחברת בניה מתקדמת שקד, נמנעים הקשיים מהלקוח, היות והחברה, היא שדואגת לכל – משלב התכנון האדריכלי ועד הכניסה לבית, לרבות ההתנהלות הישירה מול הרשויות לקבלת ההיתרים השונים. ענף הבניה רווי מונחים שאינם מוכרים, והבונה שומע עליהם, בדרך- כלל, לראשונה, רק בסמוך לתחילת הפרויקט האישי שלו. ליקטנו עבורכם מספר מונחי יסוד שכדאי לדעת את פירושם המדויק.

מרגע קבלת המגרש ועד הכניסה לבית שייבנה עליו נדרשים מספר סוגי היתרים:

1. היתר בניה: הגשת תוכנית לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, המפרטת את תוכניות הבנייה בצירוף חתימתם של המהנדס ואדריכל הפרויקט. התוכנית כוללת את שירטוט המבנה, השימושים השונים של החללים המתוכננים, אפיון טופוגרפי של השטח. היתר הבניה כולל תיאור מילולי ותשריט תכניות הבנייה (גרמושקה)
2. טופס 4- מתקבל לקראת תום הבניה, מאשר כי הבנייה נערכה כחוק ועל פי התוכניות שאושרו בעת קבלת ההיתר.
3. טופס 5- מאשר מגורים בנכנס לאחר סיום ביצוע כל עבודות הגמר.
4.אישורים על מערכות הבית השונות: אישור בזק וחברת חשמל, אישור שירותי כבאות והצלה, אישור תוכניות ביוב, אישור הג"א למרחב המוגן.

בידוד אקוסטי איכותי מקטין את מעבר גלי הקול בין חללים ומקטין את ההד בתוך חלל מסוים. הבידוד האקוסטי מונע חדירת רעשים חיצוניים, ומאפשר שמיעה איכותית יותר בתוך החלל. חומרים מוקצפים ידועים כחומרים דרכם עובר פחות קול ומכאן שהשימוש בהם מתאים ליצירת חללים אקוסטיים בבית, בד בבד צמר זכוכית בעל מקדמי בליעה גבוהים איכותי במידה ניכרת ומחירו אטרקטיבי, יתרה מזאת הוא בעל תקן ירוק.

הבידוד התרמי מקטין מעבר חום/ קור בין שני גופים בעלי טמפרטורה שונה. בידוד תרמי איכותי יאפשר קיץ קר וחורף חם ויחסוך עד כ-75% מתצרוכת החשמל המושקעת לקירור וחימום הבית. חומרים הידועים כמבודדים תרמיים מצוינים – קלקר, פוליאוריתן מוקצף, צמר סלעים, צמר זכוכית, רדידי אלומיניום המשמשים בעיקר נגד קרינה.

 שימוש בחומרים המפחיתים באופן משמעותי את הצורך בהשקעת אנרגיה בחללי הבית השונים, נחשב לבניה חוסכת אנרגיה. שימוש בחומרי בידוד איכותיים, המותאמים לפרויקט למשל, יחסכו עד כ-75% מתצרוכת החשמל המושקעת בחימום וקירור הבית, בחירה בזגוגית כפולה למפתחי הבית ופרופילים איכותיים לדלתות ולחלונות, ימנעו מעברי קור וחום.

כמו בשאר התחומים גם בתחום הבנייה, קיים פיתוח מתמיד של טכנולוגיות בנייה ושיפור מוצרי צריכה, בכדי להעניק לבעלי הנכסים חווית מגורים איכותית ומשובחת יותר. הבנייה המתקדמת כוללת את הבנייה בקונסטרוקציית עץ/ פלדה, הרווחת מאוד בעולם. הבנייה בעץ איכותית, עמידה ובטוחה מאוד, בעיקר נגד רעידות אדמה ומאפשרת בנייה במפתחים רחבים באופן משמעותי מבנייה בחומרים אחרים. זמן הוא כסף ולכן היתרון הגדול של הבניה המתקדמת, המאפשר סיום פרויקט תוך חודשים ספורים, מאפשר למשפחה העתידה להיכנס לנכס, לחסוך כ- 2/3 מהזמן שהיו נאלצים להשקיע בבנייה שאינה מתקדמת. שימוש בטכנולוגיות הבית החכם, נחשבות גם הן מתקדמות ומאפשרות שליטה על תפעול הפונקציות השונות בבית ביתר קלות.

בניה בה שלד הבניין צמוד אל הקרקע. בנייה צמודת קרקע רווחת בדרך כלל במושבים, שכונות הרחבה בקיבוצים ובכל שכונה המגדירה עצמה כשכונת "בנה ביתך".

קונסטרוקציית עץ/ פלדה משופעת, עליה משולבים רעפים מסוגים שונים (רעפי קרמיקה, רעפי בטון, רעפי טרקוטה ונוספים). את חל הגג הפנימי ניתן לנצל לעיצוב חלל מגורים. גגות הרעפים דורשים תחזוקה שוטפת ומתן תשומת לב יתרה לנושא הבידוד.

גג שטוח ללא רעפים. יתרונו בכך שאינו מצריך טיפול ותחזוקה שוטפת בניגוד לגגות רעפים ובעובדה כי המרחב השטוח מהווה בסיס מצוין לתוספת בנייה עתידית. כמו כן היות ובניגוד לגג הרעפים, העובדה שאין חלל פנימי שמתחמם רמת הבידוד בסוג גג זה גבוהה יותר.

גם את הטיח האקרילי וגם את זה המינרלי ניתן לקבל במגוון רחב של גוונים. לחברות הצבע הגדולות, מניפות גוונים לכל סוג טיח.

ציפוי על בסיס מים שמבוסס על שרף אקרילי. מצטיין בתכונות של גמישות ועמידות גבוהה כמו כן הגוון שלו לא דוהה לאורך זמן.

מבוסס על סיד ומינרלים טבעיים, מצטיין ביכולות עיבוד לסוגי טקסטורות שונים. הגוון של הטיח המינרלי דוהה במהלך השנים ונראים עליו סימני הזמן, מה שמעניק לו מראה יותר האותנטי.

בטרם ניגשים ליציקת הכלונסאות ויישום היסודות, מתבצעת עבודת יישור השטח ופילוסו המסייעים במניעת הפרשי גבהים ומעניקים בסיס אחיד ואיכותי לבית העתיד להבנות במקום.

היסודות מהווים את הבסיס התומך בבית. היסודות הם למעשה יציקת בטון המהווה בסיס תומך בבית ותפקידם מכריע בעמידות הבית לאורך השנים, כמונעי תזוזות וסדקים.

 תפקידו של מפקח בנייה הוא לוודא כי עבודת הבנייה מתבצעת לפי התכניות המקוריות, שנעשה שימוש בחומרים שהוגדרו ושהיישומים מתבצעים באופן מקצועי ואיכותי. למפקח תפקיד קריטי בהצלחת הפרויקט ובעיקר ברמת האיכות הסופית שלו. היות ומפקח הבנייה נמצא אתכם בפועל, בשטח, יש לבחור אחד שתתחברו אליו ושתקבלו לגביו המלצות.

 מפתחי הבית הם למעשה המרחק בין קירות הבית. המפתחים משפיעם באופן ישר על זרימת האוויר, כמות האור והתחושה שיש בתוך המבנה. בבניה בעץ, ובפרט בשיטת הבנייה של שקד בניה קלה בנייה מתקדמת ניתן להגיע למפתחים גדולים במיוחד. זאת לאור השימוש בקורות עץ רב שכבתי המיוצרות משכבות של עץ מעובד המודבק בלחץ המאפשר להגיע למפתחים של עד 12 מטר, לעומת 6 מטר בבניה קונבנציונאלית.

 קבלן מפתח מקבל את תוכניות הבנייה ומוסר ללקוח את המפתח לבית בתום הפרויקט כולו ומכאן שמו. קבלן המפתח אחראי על כל הפרויקט משלב יישור השטח ועד מסירת המפתח ללקוח כשהבית עומד ומוכן לאחר שבוצעו בו כל עבודות הגמר הדרושות.

קבלן שלד מתמחה בהקמת השלד. תפקידו בפרויקט מסתיים עם סיום ביצוע עבודות השלד. בשלב הבא, יוזמנו קבלני המשנה השונים לביצוע שאר עבודות הבנייה בבית.

קבלן בעל תחום התמחות מסוים הנשכר ע"י מזמין העבודה, במטרה לבצע רק את החלק הקשור לתחום התמחותו מוגדר כקבלן משנה. קבלני משנה כוללים: צבעים, אינסטלטורים, חשמלאים, רצפים, יצרני ומתקיני חלונות, יצרני ומתקיני דלתות, מתכנני ומתקיני מטבחים ורבים נוספים. בשיטת העבודה עם קבלני משנה, הופך הלקוח או האדריכל מטעמו, למנהל הפרויקט ואחראי על תזמון קבלני המשנה בהתאם לשלבי הבנייה.

ענף הבנייה מתחלק באופן עקרוני לשני סוגים עיקריים, בנייה פרטית ובנייה ציבורית. הבנייה הציבורית כוללת את כל המבנים הממשלתיים והמוסדיים כגון קופות חולים, בנקים, סניפי דואר, בתי משפט ועוד בעוד והבנייה הפרטית מייצגת את הבנייה צמודת הקרקע והבנייה הרוויה (בנייני מגורים בקומות) המיועדים למגורים של אזרחים פרטיים.

התקציב הוא אחד מעקבי האכילס של הבנייה. מעט מאוד בונים מצליחים לעמוד בו. היכולת לתכנן תקציב ריאלי עוד לפני שלב התכנון, תוך קבלת סיוע ותמיכה מבעל מקצוע מומחה, תגביר את הסיכויים באופן משמעותי לסיום הפרויקט במסגרת התקציב שהוגדרה.

  • בשקד בנייה שירות תכנון התקציב ניתן כחלק מהעסקה ונערך עוד בטרם שלב התכנון המוקדם.

הבנייה הטרומית היא שיטת הבנייה בה רכיבי הבית כולו מיוצרים במפעל ומשונעים לשטח המיועד לבנייה לצורך הרכבתם. כאשר מגיעים לשלב ההרכבה בשטח, הבית למעשה מוכן ומתבצעת עבודת הרכבה של חלקיו השונים לכדי מכלול אחד.

 הבנייה המודרנית היא למעשה בנייה מתועשת. בנייה המסתמכת על טכנולוגיות מתקדמות, משלבת שימוש רב בכלים הנדסיים משוכללים המעניקים ייעול וקיצור זמן עבודה על פרויקט.

הבניה המתקדמת כוללת את כל טכנולוגיות הבנייה המתקדמות והחדשניות, המאפשרות בנייה מהירה יותר, מתוחכמת יותר, חסכונית יותר המעניקה תוצאה אופטימאלית לדיירי הבית העתידיים. בעבר נהגו לכנותה בנייה קלה, מעצם משקלם הקל יחסית של החומרים המשמשים בבניה זו לעומת החומרים המשמשים בבניה קונבנציונאלית.

בנייה אקולוגית / בנייה ירוקה היא בניה המנהלת דיאלוג ונסמכת על משאבי הטבע ועל התאמתה לסביבה בה נבנה הבית. הבניה האקולוגית/ בנייה ירוקה באה לידי ביטוי ברמות שונות, יש מי שיקפיד לבחור רק בחומרים אקולוגיים ואחר שישלב גם חומרים נוספים בבניה. הרעיון העומד בבסיס הבניה האקולוגית הוא התמזגות עם הטבע ושימוש נכון במשאבים במטרה לצרוך פחות ובצורה יעילה יותר. כל בונה לוקח את הרעיון ומתאים את המינון הנכון עבורו. חברות הבנייה פיתחו מודעות בשנים האחרונות וכיום רובן משתמשות במגוון רחב של חומרים העומדים בתו הירוק.