מה זה בעצם בניה ירוקה ואיך זה חוסך באנרגיה?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

בניה ירוקה, הינה הבניה החסכונית ביותר מבחינת שימוש באנרגיה. על פי ההערכות, פרויקטים של בנייה מסוג זה תורמים לחיסכון באנרגיה של עד כשליש, ביחס למבנים רגילים שנבנים בשיטה הרגילה. יש לכך משמעות סביבתית חשובה ביותר, שכן הפקת אנרגיה בשיטות הרגילות (על בסיס דלקים מזהמים) גורמת לפגיעה בסביבה, התחממות גלובלית וזיהום אוויר. בשורות הבאות נסביר עוד על המשמעות של הבניה הירוקה ונראה כיצד היא חוסכת באנרגיה באופן כל כך יעיל.

המשיכו איתנו ותהיו מעודכנים במגמה הירוקה בבניה>>

 

בידוד תרמי משובח

שיטה מרכזית שבאמצעותה הבניה הירוקה חוסכת הרבה אנרגיה מבוססת על בידוד. נדגיש כי מדובר על בידוד תרמי (בניגוד לבידוד אקוסטי). במילים אחרות, המבנה עצמו מבודד ביחס לסביבתו החיצונית, הוא פחות צובר חום בקיץ ופחות מתקרר בחורף. המשמעות היא שצריך להשקיע הרבה פחות אנרגיה על מנת להוריד את הטמפרטורה הפנימית בקיץ. בנוסף, בחורף צריך להשקיע הרבה פחות חשמל בחימום הבית או כל מבנה ירוק אחר. אגב, כל זה לא בא על חשבון האפשרות להפוך את המבנה עצמו ליצרן של אנרגיה ירוקה. איך עושים זאת? על ידי התקנת מערכות סולאריות ביתיות על הגג. כך נהנים משני העולמות – מבזבזים פחות אנרגיה וגם מיצרים אנרגיה ירוקה לשימוש עצמי או לטובת מכירה לחברת החשמל.

 

אדריכלות סביבתית ירוקה

ישנם היבטים נוספים של בניה ירוקה, שמאפשרת חיסכון נוסף באנרגיה ועוד שיפור באיכות החיים של הדיירים. הדבר נעשה על ידי אדריכלות חכמה, שלא מתנגשת עם הסביבה אלא משתלבת בה והולמת סטנדרים של קיימות. אדריכלות זו, תומכת באוורור ותאורה טבעית. המבנה עצמו, החלונות, המרפסות, הכל מוקם כך שכמה שיותר אוויר מבחוץ יוכל להיכנס פנימה, ליצור אווירה נעימה והרגשה נעימה. התכנון מביא לכך שמקסימום תאורה טבעית תגיע לתוך המבנה, אך לא בשעות החמות ביותר. הדבר מעניק תחושה נעימה לשוהים במבנה לאורך והיום ומקטין עוד יותר את תצרוכת החשמל, עם פחות צורך בהפעלת מערכות מיזוג, ופחות צורך בתאורה חשמלית. אגב, תאורה טבעית היא הבריאה והנעימה ביותר ונמצא כי היא תורמת לשיפור מצב הרוח ומסונכרנת עם השעון הפנימי הביולוגי של כולנו.

 

חשיבה סביבתית בבנייה עצמה

למותר לציין כי הבניה הירוקה מעצימה אלמנטים של קיימות וחיסכון, גם במהלך הבניה עצמה. הקמה של מבנה ירוק צורכת הרבה פחות שימוש במשאבי טבע, מים ואף פחות חומרי בנייה. כלומר, במהלך הקמת המבנה נעשה שימוש יעיל יותר בחומרים טבעיים, שימוש מוגבר בחומרים ממוחזרים ונוצרת הרבה פחות פסולת בניין. בבוא היום, בעתיד הרחוק, ניתן יהיה אף להשתמש במרכיבים שונים שיפורקו לצורך מחזור לטובת חומרי בניה ממוחזרים.

לסיכום 

בידוד אקוסטי מצוין, מתאר המשתלב היטב בסביבה, אור טבעי ואוורור נאות – כל אלה הופכים את המבנים החדישים לירוקים באמת. פחות פסולת בניין ואפשרות לייצור חשמל נקי על הגג – קיימות ירוקה במלוא מובן המילה.

בנייה ירוקה - שקד בנייה קלה
בניה ירוקה - שקד בנייה קלה

מאמרים נוספים

צור קשר

שדות חובה מסומנים ב *